Fatih Mehmet ARSLAN

Solution Architect & Software Engineer

I started an educational life with a technical high school - computer programming department. After that, I completed my undergraduate studies at Gazi University and Karabuk University. I have 9+ years of professional experience as a Solution Architect with Java and C#. I have experience at NoSQL, RDBMS, Javascript, Bigdata, CI Tools, Kubernetes, Cloud Programming, and various other technologies required by projects I worked on. Through all my professional experience, I have worked hard to improve myself. My previous job experiences are listed on my Linkedin profile.


 • Nodejs için kendi kütüphanenizi yayınlayın

  nodejs, npm ve ng kurulumu yapılmıştır diye varsayarak başlıyoruz bu süreçte angular kütüphanesi yayınlayacağız

 • OkHttp3 ile Okhttp aynı projede birlikte kullanma

  Bazen javada uygulama geliştirirken kullandığımız kütüphaneler arasında uyumsuzluk yaşarız bir çok kişi bunula karşılaşmıştır. Burada bir örnek üzerinden genel olarak bu tip problemler nasıl çözülür onu yapacağız.

 • Kubernete Üzerine Elastich Search + Kibana + ElasticHQ kurulumu

  NOT: Bu döküman yeniden anlatımdan ziyade özet bir şekilde çeviri gibidir, kaynaklar aşağıda paylaşılmıştır. Aynı zamanda örnek bir uygulamadır bu yöntem iyi bir yöntem olarak tercih edilmeyebilir kendi prod ihtiyaçlarınız için en uygun yöntemi belirlemelisiniz.

 • Elastic Search Python ile veri indexleme

  Elimizdeki bir csvden verileri okuyarak elastic search indeksleme işlemini yapcağız.

 • Kubernete Deployment Hazırlama

  Kubernete ile deployment nasıl yapılır temel olarak bir uygulama yapacağız. İlk adım olarak öncelikle deploy edeceğimiz uygulamayı tanımak ve belkide hakim olmak yerine göre önem arzetmektedir, ben basit olması sebebiyle nginx tercih ettim sadece boş bir nginx server ayağa kaldıracağız uygulama eklemeyeceğiz belki daha sonra başka bir dökümanda deploy aşamasını yer verebilirim buyrun başlayalım.

 • Yararlı linux komutları

  Zaman içinde güncellenebilir

 • Kubernete nfs storage yapılandirma

  Öncelikle elimize bir nfs sunucu olmalıdır eğer mevcutta bir nfs sunucunuz var ise bu kısım ile işiniz yok

 • Kubectl Komutları

  Kubectl Config Bildirimi

 • S3 Server Kullanımı ve Bağlantı Sağlama

  S3 Server Nasıl çalışır.

 • Elastik search için cli üzerinden rest api ile sorgu

  Zaman içinde güncellenebilir

 • Centos 8 üzerine Kubernete Kurulumu

  Tavsiyeler

  Öncelikle OS ve Data disk bölümünü eğer mümkünse disk olarak değilse partition oalrak ayırmanızı tavsiye ederim daha sonra olurda başka bir sunucuya taşınmak durumunda kalırsanız sadece image veya mount işlemi ile taşınabilirsiniz. Data bölümünü küçük partitionlar halinde tutabilirseniz yine yeni ortama taşınma aşamasında işleri kolaylaştıracaktır.

 • Centos 8 partition oluşturma/silme

  Sayfanıza time out için zaman sayacı koymak isteyenler aşağıdaki kodu düzenleyebilirler

 • Csharp XML Serialize Ederken XML İçeriğine Yorum Ekleme

  Sayfanıza time out için zaman sayacı koymak isteyenler aşağıdaki kodu düzenleyebilirler

 • linux işletim sisteminde checkpoint ssl/vpn bağlantısı

  1. Adım aşağıdaki paketlerin kurulumu ve ek olarak güncel oracle JRE kurulumu sağlanmalıdır (Kaynak)
 • WKT bilgisinden Google Maps polygon oluşturma

  Zaman zaman bir harita üzerinde polygon çizme ihtiyacımız olabilir yine böyle bir durumda elinizde ki veri WKT formatında ise ve herhangi bir layer kullanmıyorsanız aşağıdaki scripti kullanarak polygon WKT formatındaki veriden polygon çizebilirsiniz. Gerekli kütüphaneleri ve detaylı dökümantasyon bilgisini http://terraformer.io/ sitesinden alabilirsiniz.

 • javascript tree oluşturma

  Yine geldik bir javascript componenti hazırlamaya ben genel itibariyle basit işler için hazır javascript componentleri kullanmak yerine kendi componentimi hazırlamayı tercih ederim. Başta şunu kabul ediyorum çok eksikleri olur fakat o an ki işinizi çözecek sadece o işe odaklanacak bir komponent yaparsanız gereksiz bir çok işlemi ve tarayıcı üzerine düşen yükü de ortadan kaldırmış olursunuz. Aşağıdaki tree Scripti sadece gelen node verisine göre li ve ul şeklinde kırınımları oluşturuyor css ile ve ihtiyacınıza göre geliştirmeler ile sizinde bir uygulamanızda yer alabilir. bu konuda hiç bir hak talebim yoktur :) Anlaşılmayan karmaşık gelen yerler olursa herzaman yorum kısmından sorularınızı sorabilirsiniz müsait olduğum sürece cevaplamaya çalışırım.

 • Javascript tab control hazırlama

  Zaman zaman basit anlık çözümler için javascript ile component hazırlama ihtiyacı duyabiliriz yine böyle bir durumda ihtiyaç duyduğum tab control için hazırladığım scripti sizler ile paylaşmak istedim. Umarım birilerinin işine yarar

 • javascript custom style checkbox oluşturma

  Bazı web sayfalarında görüp ya bir checkbox componentini nasıl böyle yapıyorlar nasıl böyle görünüyor gibi ifadelere sinir olanlardansanız işte size basit bir css ile checkbox style değiştirme örneği. Ayrıca aynı zamanda bir javascript hayranı olarak belki checkbox’ı da javascript ile hazırlamak istersiniz diye javascript ile checkbox hazırlayan scripti de yanında hediye.

 • Polygon orta nokta bulma

  Eğer birgün sizde bir polygonun orta noktasını bulmak isterseniz fakat bu işlem polygon şeklinin garip olduğu durumlarda polygon dışında bir sonuç veriyor ve siz bundan memnun değilseniz aşağıdaki script tam size göre (Not her zamanki gibi kişisel geliştirmelere açıktır :) )

 • JSF 1.2 InputDate

  inputdate ve render classları aşağıdadır sayfanıza xdsoft datetimepicker(jQuery) kütüphanesini eklemeniz gerekmektedir.