Fatih Mehmet ARSLAN

Solution Architect & Software Engineer

I started an educational life with a technical high school - computer programming department. After that, I completed my undergraduate studies at Gazi University and Karabuk University. I have 9+ years of professional experience as a Solution Architect with Java and C#. I have experience at NoSQL, RDBMS, Javascript, Bigdata, CI Tools, Kubernetes, Cloud Programming, and various other technologies required by projects I worked on. Through all my professional experience, I have worked hard to improve myself. My previous job experiences are listed on my Linkedin profile.


 • bigdata

  Big Data sistemleri ve tool seçimi

  Piyasada birçok open-source olarak geçen tool var bunları yeteri kadar takip edebilirsek çok güzel big data sistemlerini basit bir şekilde kurabiliriz. Hepsi bu kadar mi? Peki böyle ise neden birçok firmanın bu tip hizmetler için çok yüksek maliyetleri oluyor?

 • bot

  Telegram Bot oluşturma ve Kullanma

  Merhaba bugün notlarımıza telegram da bot oluşturmayı ekleyelim

 • DNS

  DNSleriniz İçin Koşullu Sunucu Yönlendirmesi

  xx.fmarslan domain adreslerini çözebilmek için sadece bu dns sorgularını kendi sunucumuza yönlendirmek isteyebiliriz. Burada önemli nokta isme özel farklı dns sunucusuna yönlendirme işlemi yapmaktır. Bu işlemleri yaptığımızda mywebsite.fmarslan domaini kendi sunucumuzda ip adres yönlendirmesi yapılarak çözülecektir.

 • java

  Log4j2 ile Rabbit MQ ya log yazmak

  Log4j2 ile rabbit mqya log yazdırmak için basit bir kaç ayarı burada paylaşmaya çalışacağım

 • nodejs

  Nodejs için kendi kütüphanenizi yayınlayın

  nodejs, npm ve ng kurulumu yapılmıştır diye varsayarak başlıyoruz bu süreçte angular kütüphanesi yayınlayacağız

 • java

  OkHttp3 ile Okhttp aynı projede birlikte kullanma

  Bazen javada uygulama geliştirirken kullandığımız kütüphaneler arasında uyumsuzluk yaşarız bir çok kişi bunula karşılaşmıştır. Burada bir örnek üzerinden genel olarak bu tip problemler nasıl çözülür onu yapacağız.

 • kubernete

  Kubernete Üzerine Elastich Search + Kibana + ElasticHQ kurulumu

  NOT: Bu döküman yeniden anlatımdan ziyade özet bir şekilde çeviri gibidir, kaynaklar aşağıda paylaşılmıştır. Aynı zamanda örnek bir uygulamadır bu yöntem iyi bir yöntem olarak tercih edilmeyebilir kendi prod ihtiyaçlarınız için en uygun yöntemi belirlemelisiniz.

 • elasticsearch

  Elastic Search Python ile veri indexleme

  Elimizdeki bir csvden verileri okuyarak elastic search indeksleme işlemini yapcağız.

 • kubernete

  Kubernete Deployment Hazırlama

  Kubernete ile deployment nasıl yapılır temel olarak bir uygulama yapacağız. İlk adım olarak öncelikle deploy edeceğimiz uygulamayı tanımak ve belkide hakim olmak yerine göre önem arzetmektedir, ben basit olması sebebiyle nginx tercih ettim sadece boş bir nginx server ayağa kaldıracağız uygulama eklemeyeceğiz belki daha sonra başka bir dökümanda deploy aşamasını yer verebilirim buyrun başlayalım.

 • linux

  Yararlı linux komutları

  Zaman içinde güncellenebilir

 • kubernete

  Kubernete nfs storage yapılandirma

  Öncelikle elimize bir nfs sunucu olmalıdır eğer mevcutta bir nfs sunucunuz var ise bu kısım ile işiniz yok

 • kubernate

  Kubectl Komutları

  Kubectl Config Bildirimi

 • tools

  S3 Server Kullanımı ve Bağlantı Sağlama

  S3 Server Nasıl çalışır.

 • tools

  Elastik search için cli üzerinden rest api ile sorgu

  Zaman içinde güncellenebilir

 • linux

  Centos 8 üzerine Kubernete Kurulumu

  Tavsiyeler

  Öncelikle OS ve Data disk bölümünü eğer mümkünse disk olarak değilse partition oalrak ayırmanızı tavsiye ederim daha sonra olurda başka bir sunucuya taşınmak durumunda kalırsanız sadece image veya mount işlemi ile taşınabilirsiniz. Data bölümünü küçük partitionlar halinde tutabilirseniz yine yeni ortama taşınma aşamasında işleri kolaylaştıracaktır.

 • linux

  Centos 8 partition oluşturma/silme

  Sayfanıza time out için zaman sayacı koymak isteyenler aşağıdaki kodu düzenleyebilirler

 • Csharp

  Csharp XML Serialize Ederken XML İçeriğine Yorum Ekleme

  Sayfanıza time out için zaman sayacı koymak isteyenler aşağıdaki kodu düzenleyebilirler

 • Linux

  linux işletim sisteminde checkpoint ssl/vpn bağlantısı

  1. Adım aşağıdaki paketlerin kurulumu ve ek olarak güncel oracle JRE kurulumu sağlanmalıdır (Kaynak)
 • javascript

  WKT bilgisinden Google Maps polygon oluşturma

  Zaman zaman bir harita üzerinde polygon çizme ihtiyacımız olabilir yine böyle bir durumda elinizde ki veri WKT formatında ise ve herhangi bir layer kullanmıyorsanız aşağıdaki scripti kullanarak polygon WKT formatındaki veriden polygon çizebilirsiniz. Gerekli kütüphaneleri ve detaylı dökümantasyon bilgisini http://terraformer.io/ sitesinden alabilirsiniz.

 • javascript

  javascript tree oluşturma

  Yine geldik bir javascript componenti hazırlamaya ben genel itibariyle basit işler için hazır javascript componentleri kullanmak yerine kendi componentimi hazırlamayı tercih ederim. Başta şunu kabul ediyorum çok eksikleri olur fakat o an ki işinizi çözecek sadece o işe odaklanacak bir komponent yaparsanız gereksiz bir çok işlemi ve tarayıcı üzerine düşen yükü de ortadan kaldırmış olursunuz. Aşağıdaki tree Scripti sadece gelen node verisine göre li ve ul şeklinde kırınımları oluşturuyor css ile ve ihtiyacınıza göre geliştirmeler ile sizinde bir uygulamanızda yer alabilir. bu konuda hiç bir hak talebim yoktur :) Anlaşılmayan karmaşık gelen yerler olursa herzaman yorum kısmından sorularınızı sorabilirsiniz müsait olduğum sürece cevaplamaya çalışırım.